Úvod/ Články/ Šťastné střevo = šťastný člověk?

Šťastné střevo = šťastný člověk?

Publikované: 08/02/2022

Může stav střevního mikrobiomu ovlivňovat naší psychiku a náladu?

O silném propojení mezi mozkem a střevem psal již dříve zveřejněný článek, který můžete nalézt na tomto odkaze.

Kde se tvoří serotonin?

V tomto případě, bych se ale chtěla zaměřit přímo na pocit štěstí a jeho souvislost se zdravím střevního mikrobiomu. Málokdo ví, že hormon serotonin je tvořen nejen v mozku, ale i ve střevech. V tomto zapomenutém orgánu je tvořen až z 95%!

Dopad existence střevních bakterií spočívá v jejich rovnováze či nevyváženosti mezi prospěšnými a patogenními druhy. V případě, že je náš mikrobiom mimo zdravou rovnováhu, nevhodná skladba našeho střevního osídlení působí značným způsobem na mnoho jeho funkcí. Mezi nejdůležitější patří i produkce serotoninu = hormonu štěstí. Pokud máte tohoto hormonu nedostatek, tak si závěry asi dokážete sami vyčíslit...deprese, výkyvy nálad, úzkosti a další psychické problémy.

Pozitivním zjištěním je však informace, že přestavba střevního mikrobiomu je možná a trvá v řádů týdnů až měsíců dle hloubky řešeného problému. Dodáním zdraví prospěšných bakterií a jejich správným vyživením je možné pozitivně ovlivnit i tvorbu serotoninu.

Důležitou pravdou je také fakt, že dostatek zdraví prospěšných bakterií v dnešním prostředí (plného toxinů v ovzduší a v půdě, pesticidů a herbicidů v kupovaných potravinách a přemíře dezinfekce a antibiotik) zkrátka a jednoduše nejpřijmeme.

Pokud to se svým psychickým zdravím myslíte vážně a chtěli byste v této oblasti nasměrovat, rádi se s vámi domluvíme online konzultaci a navrhneme doporučený postup. V případě zájmu nás kontaktujte ZDE.

Autor

Bc. Daniela Buková

Mým cílem a posláním je šířit informace z oblasti zdravého životního stylu dál mezi veřejnost a zlepšovat tak životy lidí, kteří mají zájem se dle těchto principů řídit.
mikrobiom
„Všechny nemoci začínají ve střevě.“ (Hippokrates, středověk)
© 2023 Váš Mikrobiom. Všechna práva vyhrazena
Developed by MadFox design