Úvod/ Články/ Osa mozek - střevo, jak tyto dva orgány komunikují?

Osa mozek - střevo, jak tyto dva orgány komunikují?

Publikované: 20/11/2021

Věděli jste, že nervová síť střeva je stejně rozmanitá a velká jako ta, kterou najdeme v mozku?

Otázkou je, jak tedy střevo ovlivňuje mozek? Signály ze střev mohou proniknout až do mozkových center díky “nervus vagus” neboli nervu umožňující nejdůležitější a nejrychlejší spojení na této ose. Je to takové telefonní spojení s centrálou (hlava), která hraje roli pracovníka call centra vyslýchající dojmy z toho, co se děje “tam dole”. Střevo je pro tuto funkci ideálním adeptem, a to díky rozsáhlému nervovému systému a obrovské ploše pro příjem informací ze všech koutů celého těla.

Mezi takto propojenými centry můžeme jmenovat oblasti zodpovídající za zpracování pocitů, morálku, pocit strachu, paměť nebo motivaci. Netvrdíme zde, že se jedná o přímé řízení. S jistotou lze však říci, že naše střevo má možnost všechny tyto centra ovlivňovat a působit na ně. Důkaz o tomto spojení ještě více prohloubila studie z roku 2013, která potvrdila změnu některých mozkových areálů na základě pouhého čtyřtýdenního podávání směsi bakterií do lidského těla.

Další výzkumy věnující se této oblasti potvrzují souvislost působení střevních bakterií i na chování zkoumaných laboratorních myší...

Co tento fakt využít pro svůj prospěch? A pečovat proto o svá střeva s láskou, aby i signály a informace, které posílají centrále “tam nahoru” (mozku) byly co nejvíce v souladu s tím, jaký život chceme žít.

Pokud chcete dělat všechno pro to, abyste se cítili dobře i po psychické stránce rádi se s vámi domluvíme online konzultaci a navrhneme doporučený postup. V případě zájmu nás kontaktujte ZDE.

Autor

Bc. Daniela Buková

Mým cílem a posláním je šířit informace z oblasti zdravého životního stylu dál mezi veřejnost a zlepšovat tak životy lidí, kteří mají zájem se dle těchto principů řídit.
mikrobiom
„Všechny nemoci začínají ve střevě.“ (Hippokrates, středověk)
© 2023 Váš Mikrobiom. Všechna práva vyhrazena
Developed by MadFox design